Певні люди (серед них є й ті, до яких я ставлюся з повагою) впевнені, що слово «цигани» є табуйованим у сучасному суспільстві, а цей народ слід називати «рома» або навіть словесним покручем «особи ромської національності».
Причина табуйованості слова «цигани» зазвичай не вказується, просто зазначається, що воно є образливим (у стилі «це всім відомо» або «повірте мені на слово»).
Що ж, давайте подискутуємо.
1. Далеко не всі представники цього народу мають самоназву «рома». Певні племена та етнічні групи цього народу мають інші самоназви: келдерари, сінті тощо.
Цілком можливою є така реакція келдерара на спробу назвати його «рома»: «Що? Я келдерар, і всі мої предки були келдерари! Ану вибачайтеся!»
2. Далеко не завжди самоназва народу співпадає з назвою, яку використовують сусіди цього народу.
Українці називають: суомі – фіннами, еллінів – греками, мадярів – угорцями. Це не є образою, просто в українській літературній мові вживаються саме такі назви цих народів.
3. Наскільки я розумію, прихильники табу вказують на походження слова «циган» від давньогрецького словечка, яким називали волоцюг. Але за такою самою логікою слово «німець» теж є образливим, адже наші предки при перших контактах з цим народом сміялися з нього, бо ті не вміли говорити «людською мовою», а були як НІМІ.
З німцями українці почали контактувати набагато раніше, ніж з циганами, і нікому не спадало на думку оголосити слово «німець» табуйованим.
4. Нарешті останній аргумент, з яким доводилося стикатися – це слово несе історичне негативне значення, саме тому його варто не вживати. Секундочку, слово «татари» віками несло для українців величезне негативне значення, але ніхто до цього часу не додумався заборонити його вживати.
Мій висновок – якщо конкретний представник цього народу просить називати його «рома», то немає проблем. А назва всього народу в українській мові – цигани і квит!